Історія бібліотеки

Історія створення бібліотеки в селі Гранів тісно пов’язана з історією нашої України.
Наприкінці XlX століття у 1897році в Гранові була відкрита жіноча церковно-приходська
школа, а в 1898році ,,Гайсинским попечительством о народном образовании” була відкрита перша в селі читальня. Книги у бібліотеці були лише російською мовою.
Прогриміла над селом віхола Української революції. Відбулися великі зміни у житті сельчан, відбулися вони і в культурному житті села.
У 1919році “вогнищем” культури в Гранові стає великий попівський будинок. В ньому, із
спогадів, записаних від старого вчителя-краєзнавця Філімона Михайловича Лазюка, розмістився сільський клуб, а в окремій кімнаті відкрили “велику” бібліотеку. Книжковий фонд бібліотеки складали книги, принесені та подаровані сільськими жителями ,скрізь запанувала рідна українська мова.Та так тривало не довго.
Характерною ознакою 22-30-х років минулого століття ,було створення пунктів ліквідації неписемності населення
Так, в 30-х роках XX століття на території села були створені чотири хати-читальні, по
кількості колгоспників. До хат-читалень жителі приносили “дорогоцінні”домашні книги та
підписувались газети. Хати-читальні перетворюються на місця проведення культурного дозвілля колгоспників.
На жаль, в роки Другої світової війни під час нациської окупації фонд бібліотек був повністю знищений.
Після звільнення Гранова від нацистів ,у простій невеликій хаті була відкрита сільська бібліотека. Завідував бібліотекою Балинець Василь Савелійович. Фонд книгозбірні складався з декількох сотень книг.
Наступним бібліотекарем була Олена Степанівна Затірка. Ці люди не мали бібліотечної освіти, та палко любили і пропагували книги.
У 1953році на роботу в бібліотеку районний відділ культури направив працювати бібліотекаря з освітою КотіковуЛюбов Олександрівну .Вона мала кілька років досвіду роботи у Гайсинській районній бібліотеці.
Фонд бібліотеки із сільської хати був переведений до кімнати колгоспної контори,що була розташована поблизу приміщення Червоної школи.
Ініціативна, працьовита Любов Олександрівна розгорнула активну роботу по пропаганді книги, проте місця в одній кімнаті для розміщення фонду і роботи з читачами було дуже мало.
Ось яку історію повідала Любов Олександрівна: ” Будинок культури розмістився у новому приміщенні “загреблянської”школи, а просторнішого приміщення для розширення бібліотеки не знаходилось.
В центрі села, біля сільської ради ,проживала старенька пані Гніздовська. Будинок був просторий на два ходи. Родичів та нащадків у неї не було, а бажаючих заволодіти будинком після її смерті було чимало.
Ще тіло померлої лежало в кімнаті будинку, а ініціативна Любов Олександрівна з завідуючим клубом Слинчуком, вночі на підводі перевезли фонд бібліотеки в пусті кімнати будинку. Голові сільської ради нічого не залишалося, як привезти три підводи глини і Любов Олександрівна ціле літо приводила будинок ”до ладу.”
У 1967році було закінчено реконструкцію приміщення костьолу під Будинок культури. Дві
великі кімнати на першому поверсі надані для розміщення сільської бібліотеки, де вона працює до нині..
З 1976 року в бібліотеці в різні роки працювали:Чепіга Марія Олексіївна,Орловська Ганна Семенівна,Діхтяр Надія Вікторівна,Російчук Ніна Гнатівна,Дяченко Наталя Дмитрівна,Хоменко Марія Корнилівна,Білоконь Наталія Володимирівна.
В 1976 році .в селі для кращого обслуговування населення було створено бібліотеку №2, яку очолила випускниця Тульчинсткого культ-просвітнього училища Кравець Олена Степанівна,у2000роках бібліотеку було реорганізовано
Понад 30 років у Гранівській. бібліотеці –філії Гайсинської ЦБС працюють Чібісова Людмила Михайлівна та Розвора Ольга Андріївна.
Бібліотека люб’язно відкриває двері та запрошує всіх в цікавий світ книг!
Фонд бібліотеки складає 11033 друкованих примірників,з них понад 850 періодичних видань.

Москотіна Ксенія Павлівна бухгалтерские услуги киев https://buh.ua.

Comments are closed.